מדפי אש

מערכות מיזוג אוויר מותקנות כיום בכל מבנה משרדים, מפעל, סדנא או מבנה מגורים. אותן תעלות של מערכות מיזוג עשויות להוות גורם סכנה במקרה של אש ושריפה. על מנת להתמודד עם אפשרות זאת, קיימים אמצעים מיוחדים שנועדו לחסום תעלות מיזוג ופתחי אוורור. אמצעים כאלה, המכונים מדפי אש, צריכים להיות חסינים בפני אש ובמידה רבה – גם למנוע חדירה של עשן. בלעדי מדפי אש תקניים, עשויה האש לעבור ביתר קלות בין חלקים שונים של המבנה ובכך – להוות סכנה חמורה במיוחד.

מדפי אש – בהתאם לתקן

על מנת לוודא שמדפי האש שנרכשים ומותקנים יוכלו לספק את ההגנה הנאותה מאש ומשריפה, חייבים לוודא שקיימת תאימות לתקינה. מכון התקנים הישראלי קבע את התקן שמספרו 1001 (חלק מאמר 4) המסדיר את כל הקשור במדפי אש איכותיים ויעילים. אך חשוב לא רק לוודא שאותם המדפים שיותקנו יתאימו לתקן. חשוב לא פחות לוודא שהתקנתם תיעשה בדיוק על פי הנחיות היצרן. כל זאת, מכיוון שגם אם המדף תקני, התקנה לא נכונה תפגע ביעילות שמצפים לה.

מטרות ויעדים

מדפי האש צריכים להיות מופעלים במהירות, בשעת הצורך. לצורך כך יש מנגנון אוטומטי שיכול להיות מסוגים שונים. המנגנון יכול להיות מכאני או חשמלי. למדפים יש כמה וכמה מטרות:

  • לחסום מעבר של להבות ואש
  • חסימת מעבר של עשן בעת אירוע שריפה
  • חסימת לחצים שמתרחשים כאשר מידות החום עולות באופן משמעותי.

מטרת המדפים הללו היא למנוע מעבר דרך מערכות מיזוג שנמצאים בקירות וכן דרך מעברים בחללים אחרים כגון תקרות או מסדרונות.

המדפים מבצעים את עבודתם באמצעות להבים מקבילים, שמאפשרים מעבר אוויר בשגרה עם אפשרות לחסימה מהירה ומיידית בשעת אירוע חירום. מדפי אש יכולים להיות מופעלים באמצעות סוגים שונים של מנגנונים, בתנאי שהללו יפעלו במהירות בשעת הצורך. צירים, פיוז חשמלי, קפיץ – כל אלה יכולים לשמש בתור מנגנון לסגירה מהירה, ובתנאי שיתוכננו ויורכבו באופן הנדרש.

מדפים על פי הצורך

התאמת המדפים תלויה בעובי הקיר, בסוג התעלה. המדף יותקן מפח מגלוון כמסגרת, עם צירים מחוזקים לבטיחות מקסימלית. כאשר מדובר בפתח רחב או גדול במיוחד, קיימת אפשרות להרכיב מכלול בן כמה מדפים ביחד.

מצב כזה יש להקפיד על התקנת מנגנון לסגירת המדפים בכל אחד ואחד מהמדפים שנכללים בתוך המכלול. על מנת לקבע את המדף למקומו יש לשלבו עם שרוול ייעודי. השרוול הינו חלק בלתי נפרד מהמדף, והוא יותאם לעובי הקיר להשגת יציבות מקסימלית והתאמה מלאה.

צרו קשר עוד היום

שיתוף