תחזוקת ציוד כיבוי אש- כך תעשו זאת נכון

תחזוקת מטפים- לשמור על העסק שלך

גם אם העסק שלכם מחזיק במערכת הגנת אש מגוונת ועשירה, בסוף אין תחליף לתחזוקתו השוטפת, זו אשר מאפשרת לו לקבל בסופו של יום דוח אישור כיבוי אש לעסק, אישור אשר לא ניתן לקבל מבלי ביצועה של תחזוקת מטפים שוטפת ותכופה בהתאם לחוק והתקן הקיים בישראל.

כמו כן, חשיבותה של ביצוע בדיקת מטפים כהלכתה מתעלה פרט על הצורך בווידוא כי העסק ערוך להתמודדות עם התלקחותה הפוטנציאלית של שריפה בלבד, בעודה מהווה נדבך חשוב לקבלת כיסוי ביטוחי במידת הצורך מחברות הביטוח, כפי שנרחיב במאמר הקרוב.

מהי בדיוק בדיקת מטפים?

בדיקת מטפים, זו שבמהלכה נבדקת יכולתם של מטפי הכיבוי שבבית העסק ו/או בדירת המגורים לתפקד בעת התלקחותה של שריפה, היא בדיקה שגרתית אשר יש לבצע במחזור קבוע אחת לשנה ולפעמים אף לעתים תכופות יותר, כאשר גם אילו בית העסק שלכם לא מחויב על פי חוק לביצוע תחזוקת מטפים – מדובר בבדיקה שיכולה להוות הבדל חסר תקדים במקרה של דליקה.

כלומר, לבית עסק שמחזיק במערכת כיבוי אש תקינה אשר מורכבת בין היתר מסוללת מטפים תקינה, קיימת היכולת להגן על עצמו בצורה טובה יותר מפני שריפה, כאשר להתגוננות הזו יש השלכות גם על הנזק הכלכלי שנסוב על בית העסק / דירה כתוצאה מאותה שריפה.

בנוסף לכך, לא כל בדיקת מטפים מסתכמת בצורך והמסקנה כי יש להחליף את כלל מערך המטפים במקום, כאשר לעתים רבות הבדיקה מורה על החלפת לחץ מטף, ווידוא כי אין במטף שקעים, מכות חיצוניות, או צורך בחיזוק ניצרה – מחדלים פוטנציאלים שיכולים להתקיים בכל מטף באשר הוא ושמפחיתים את יכולתו לעמוד לרשותכם בעת דליקה.

כמו כן, ביצוע מוקדם של אותה בדיקה יכול להיות ההבדל שבין הצורך לבצע רכישת מטפים חדשה למבנה, לבין החלפה נקודתית אשר יכולה לחסוך לבעלי המבנה הון משמעותי כאשר מושמשים המטפים בעודם עוברים תהליך הכשרה למילוי ייעודם.

מה נעשה במסגרת תחזוקת מטפים?

זאת ועוד, כי במסגרת תחזוקת מטפים שנעשית עבור מבנה, נבדקת צורתו הוויזואלית של המטף, האם המנגנון הפנימי שלו על סך כלל חלקיו עובד כשורה, כמו גם כמובן תוקף ומועד ההחלפה המיועד לאותו מטף מלכתחילה.

במסגרת תחזוקת מטפים, נבדק הצורך לצבוע את המטף מחדש, לבצע החלפת חלקים בלויים, ואף תוקף התווית שלו. בנוסף, נבדק משקלו הכולל של המטף והלחץ הקיים בו בהתאם כמובן לייעודו ולאור סוגי המטפים שקיימים באותו מבנה – בין אם מדובר במטף אבקה, מטף קצף וכן הלאה.

יש לכם מטף? בדיקת מטפים תוודא כי אתם מחזיקים במטף הנכון

בהמשך לכך, ישנם סוגי מטפים שונים ומגוונים, כאשר למחסן, משרד, מפעל או מבנה תעשייתי יש סכנות, ייעוד ובהתאם גם מטף שונה בתכלית. לכן, בדיקת מטפים יכולה להבטיח כי סוג ונפח המטף שיש לכם עונה על הצורך שקיים לעסק שלכם, כאשר במידה ואינכם מצוידים במיגון הרלוונטי – הבדיקה יכולה להצביע על החלפתו המהירה ולאפשר לעסק להתמגן הן כלכלית והן פיזית מהסכנות שעלולות לארוב לו.

צרו קשר עוד היום

תחזוקת מטפים – אל תעשה זאת בעצמך!

כמו כן, למרבה הצער לעתים תכופות ניתן לראות בעלי מבנים אשר מכילים מטפים ושאינם מודעים לחשיבותה של תחזוקה נכונה, אשר מניחים (באופן שגוי יש לומר) כי בדיקת מטפים היא פשוטה ושגרתית ושניתן לבצעה ללא נוכחות של איש מקצוע ובכוחות עצמם.

אותה הנחה שגויה היא זו שמאפשרת את קיומם של מחדלים רבים בעולם בטיחות האש, כאשר נכון במיוחד עבור מקרים אלו המשפט – זול הוא לעתים יקר במיוחד.

רוצה לומר, אף על פי שאין כל פסול בבדיקה עצמית שנעשית על ידי בעל הנכס כי המטפים שיש לו תקינים אחת לתקופה, עדיין קיים צורך בבדיקת איש מקצוע מיומן אשר בקיא בדרישות החוק על מנת להבטיח שהנכס עצמו ערוך להתלקחותה של דליקה, בעודו פועל על פי תקן ישראלי 129 חלק 1.

הסיבה לכך היא שבעבור סוגי מטפים שונים יש הנחיות והגבלות שונות, בהתאם לתנאי הסביבה השונים שמתמודדים עימם המטפים, כפי שקורה לדוגמה בעבור מטפים הנחשפים לרטיבות או מליחות גבוהה (בסמיכות לים לדוגמה), פרמטרים המשפיעים גם על העמידות שלהם והצורך לבדוק אותם לעתים תכופות יותר.

לסיכום – בדיקת מטפים על ידי איש מקצוע

כפי שניתן להבחין מן הכתוב לעיל, באמצעות ביצועה התכוף של בדיקת מטפים יכול בעל מבנה להבטיח כי בית העסק ו/או המבנה שברשותו ערוך ומוכן להתמודדות עם שריפה, היערכות שיכולה להחזיר את עצמה פי כמה מונים כאשר לאורה יינתן כיסוי מלא מטעם חברת הביטוח במקרה של שריפה, כמו גם כי יכולתו של בית העסק להקטין את נזקיה של אותה שריפה פוטנציאלית קטן.

צרו קשר עוד היום