מדף עשן

בכל מבנה גדול ובו מערכת מיזוג מרכזית המבוססת על תעלות יש צורך באמצעים מיוחדים לשיפור בטיחות במקרה שתפרוץ שריפה. התקן חיוני לשיפור הבטיחות במבנים שונים ומיגון אש בין אם מדובר במבנה משרדים, בין אם מדובר במבנה למטרות מסחריות ובין אם מדובר במבנה ציבור, נקרא בשם “מדף עשן”. למרות השם, התקן מסוג זה עשוי לא רק לספק מענה במניעת מעבר של עשן באמצעות תעלות המיזוג. התקנים ייעודיים בעלי מבנה מתאים יוכלו לחסום גם מעבר של עשן וגם מעבר של אש. כל זאת, בתנאי שהמדף עומד בתקינה.

עמידות, תקינה והרכבה

גם מדפי עשן איכותיים ביותר לא אמורים לספק מענה של חסימת עשן ואש למשך פרק זמן בלתי מוגבל. על פי התקינה המקובלת, מדף עשן ייחשב לאיכותי בתנאי שהרכבו והחומרים מהם הוא עשוי כגון פח מגלוון, חלקי פלדה ולהבים עמידים, ימנעו מעבר של עשן למשך זמן שיאפשר את פינוי המבנה ופעילות של כוחות ההצלה. עמידות מקובלת נחשבת לחסימת עשן לפרק זמן של כשעה ומחצה.

כיצד יודעים שמדף העשן שאותו בוחרים להתקין אכן יכול לבצע את ייעודו? כיצד יודעים שאכן, במקרה של התלקחות או שריפה יוכל המדף להיסגר ולמנוע מעבר עשן ואש לפרק הזמן הנדרש? ניתן לדעת זאת בשני תנאים. התנאי הראשון הוא שהמדף ייוצר תוך בקרת איכות מיטבית ועל פי התקן הישראלי. התנאי השני הוא שהתקנת המדף וקיבועו למקום (באמצעות התקן שנקרא שרוול) יבוצעו באופן מקצועי ועל פי הוראות היצרן.

להבים הניתנים לסגירה

מהו התקן שעוסק במדפי עשן ואשר המדף חייב לעמוד בו ואילו מטרות חייב המדף התקני להשיג?

מכיוון שקיימים תקנים שונים במדינות השונות, נציין את שני התקנים המרכזיים הרלוונטיים לישראל. התקן הראשון, הישראלי, הינו זה שנקבע על ידי מכון התקנים ומספרו תקן 1001. בתקן זה יש כמה סעיפים שעוסקים בהרחבה במדפי עשן ואש. תקן נוסף שבו יזכו רק מדפים באיכות מעולה הינו התקן הבינלאומי CL555S.

המטרה של מדף העשן תוגדר למעשה כמספר מטרות גם יחד. ראשית, המטרה החשובה ביותר היא למנוע התפזרות של העשן דרך מעברים, פתחי מיזוג בקירות, בתקרה וכדומה. מטרה נוספת היא למנוע מעבר של לחצים גבוהים הנוצרים במבנה שבו מתחוללת שריפה. מדף משולב נועד למנוע גם מעבר אש ולהבות.

העשן והלחצים השונים עשויים לעבור בקלות בין חלקים שונים של המבנה ובאמצעות נקודות תורפה כגון פתחים ומערכות מיזוג. מדף המבוסס על להבים הניתנים לסגירה באמצעות מנגנון משוכלל ואוטומטי (שיכול להיות מבוסס מנוע חשמלי) יאפשר פרק זמן מתאים לפינוי המבנה בבטחה, ללא נפגעים בנפש, שיפור עמידות המבנה עצמו והקטנת נזק לרכוש.

צרו קשר עוד היום

שיתוף