תקן 921

תקן 921 מהו וחשיבותו

יכולת התגובה של חומרי בניין ורכיבים שונים במבנה כדוגמת רצפות, קירות, תקרות במפגש מול שריפה היא תנאי מפתח שלפיו נקבעת יכולת התפשטות האש, כשתגובה טובה היא ההבדל בין מבנה שכל תכולתו אבדה, לבין מבנה שהצליח לעכב שריפה עד להגעת כיבוי אש.

תקן זה הוא אבן הבוחן שמודדת את אותה יכולת תגובה, כתקן שמפרט מה הדרישה מן אותם מרכבי חלל הפנים בעת מפגש מול אש, כאשר צליחת תקן ישראלי 921 היא חלק בלתי נפרד לקבלת טופס 4 הנכסף, כשאישור כיבוי אש מאפשר לבעל המבנה ו/או בעל העסק לקבל אישור אכלוס הכרחי.

הקשר בין תקן 921 תקן 755 וטופס 4

הבירוקרטיה הישראלית מוצגת במלוא הדר כשזה נוגע לאישורי בנייה ותקנים, כשכלל המושגים כדוגמת תקן ישראלי 921, תקן 755 וקשרם לטופס 4 לפעמים מוביל לבלבול רב וגורם לכך שלעתים מבנים, בעלי עסקים, מוסדות חינוך, רבי קומות ומבנים צמודי קרקע, לא מחזיקים באישורים והטפסים שרלוונטיים להם.

לכן, כדי לעשות סדר בין המונחים, תקן ישראלי 921 הוא תקן שעוסק רק בתגובות השריפה של החומרים השונים והגימורים הנדרשים בהתאם לנוכח אותה תגובה. כשמנגד, תקן 755 הוא תקן הקובע סיווגים שונים לחומרים שונים, כדוגמת סיווג רמת הדליקות, רמת האש ומידת התפשטות האש על החומר, עד איזו רמה אם בכלל הוא מבצע עיוות צורה או טפטוף והאם הוא מאפשר פליטת עשן רעיל. כלומר תקן 755 עוסק בפרק הזמן שלוקח לכל חומר לבצע שינוי כלשהו, כשתקן 921 עוסק במהות התגובה עצמה.

טופס 4 הוא טופס אישור אכלוס שלאחר הגשתו לרשות המקומית ניתן לבצע בדיקת מבנה וחיבורו לתשתיות. לכן, כדי לקבל את הטופס הנכסף ולאכלס את המבנה, מוכרח כל יזם פרטי או קבלן לעבוד לפי תקן ישראלי 921 ותקן 755, כדי לצלוח את מבחן טופס 4 כהלכה.

דרישות שונות עבור מבנים וחלקי מבנים שונים

כמו כן, אותם תקנים מהווים מדריך שמכתיב עבור כל חלק ורכיב במבנה באילו חומרים ניתן ואסור לעשות שימוש, לנוכח החשש משריפה. כלומר, ישנם כללים שונים בעבור מבנים צמודי קרקע לעומת רבי קומות, כמו גם החרגות והגדרות ספציפיות בעבור מוסדות חינוך, כאשר מרתפים וחדרי מדרגות זוכים למענה שונה בהתאם.

השוני מתבטא בדרישות השונות של סיווג רמת האש, פליטת העשן, רמת דליקות והיותו של חומר דליק, כשבהתאם לפונקציה שמבקש למלא אותו חלל, כך משתנים הפרמטרים על מנת להבטיח תפעול מהיר של כוחות כיבוי אש בהינתן הצורך, אשר לעתים רבות עושים שימוש בחדרי מדרגות. 

בנוסף, דוגמה נוספת היא מרתפים, כחלל סגור שבו לרוב ישנה רק כניסה ויציאה אחת, ומכך נדרש להיבנות מחומרים שמקלים על פינויו בעת הצורך.

תקן 921 – שלב הכרחי לבניית בית תקין

עמידת בתנאי כיבוי אש היא כאמור שלב בלתי נפרד מבניית מבנה והשמשתו לשימוש פעיל, כשהדרך לכך עוברת בצליחת התקנים והתקנות השונות שנקבעו על ידי המחוקק בדרך.

לכן, כדי לוודא שגם את תקן זה אתם צולחים על הצד הנכון ביותר, מומלץ להיעזר בחברה מקצועית שתבטיח שכלל חומרי הבנייה, תקרות, רצפות וקירות כאחד, נבנים מחומר דליק במידה נכונה, וכזה שיאפשר לכם לצלוח את המשוכה הרגולטורית בהצלחה.

שיתוף

צרו קשר עוד היום