התקנת ספרינקלרים ותחזוקתם

תחזוקת ספרינקלרים ומערכות כיבוי אש

מערכות מתזים לכיבוי אש המכונות מערכות ספרינקלרים מותקנות במבני ציבור, מוסדות, בתי חולים, בנייני משרדים, מפעלים ומבנים אחרים בהם נדרשת מערכת כיבוי אש מהירה, יעילה ואוטומטית.

התקנת ספרינקלרים במבנה הוכחה כמצילת חיי אדם ורכוש בזמן התפרצותה של דליקה.
חשיבותם של ספרינקלרים בזמן התלקחות שריפה

תפקידה של מערכת ספרינקלרים בעת התפרצותה של דליקה הוא כפול:
1. התרעה על התפרצות דליקה
2. מניעת התפשטות אש ועשן במבנה:

• כאשר המערכת מופעלת היא מונעת או לכל הפחות, מאטה את התפשטות האש
• התזת המים מפחיתה את כמות העשן במבנה ונזקיו לבריאות וחיי אדם
• פעולת המערכת מעודדת פינוי מידי של שוכני המבנה שכן היא סימן ברור וחד משמעי להתפרצות אש באזור

מערכת ספריקנלרים יכולה לשמש גם כמערכת התרעה ישירה כאשר היא מחוברת אל מרכז בקרה של המבנה ו/או אל תחנת כיבוי האש הקרובה.

כאשר המערכת מזהה הפעלה של מתזים היא שולחת הודעה מוקלטת או התרעה אלקטרונית אחרת. המערכת יכולה להפעיל גם אזעקה ברחבי המבנה המודיעה על התפנות מידית.

בבניינים המתוחזקים באמצעות חברת ניהול ואחזקה הבדיקה מבוצעת על ידי החברה כחלק מהתחזוקה השוטפת.

כיצד פועלת מערכת הספרינקלרים?

התקנת ספרינקלרים הוא תהליך מסובך הואיל ומערכת המתזים האוטומטית מורכבת ממספר חלקים – צינורות מים ומתזים, משאבות ולעיתים מכל מים (משמש כמכל חירום במקרה בו ישנו ניתוק של אספקת המים הסדירה). צינורות המערכת צבועים בצבע אדום ומפוזרים ברחבי המבנה בהתאם לתכנון קפדני.

המערכת אוטומטית לחלוטין ואינה תלויה בהפעלה חיצונית, היא נמצאת תחת לחץ מים קבוע תודות למשאבות, המים אינם משתחררים מן המערכת אלא בעת גירוי של המתז על ידי עלייה בטמפרטורה בעת שריפה.

החלק הנראה לעין (לרוב הצינורות יותקנו תחת תקרה צפה) של המערכת הוא המתז. המתז הוא שסתום הנשמר סגור על ידי מכל זכוכית ייעודי המלא בנוזל. כאשר ישנה עלייה בטמפרטורה באזור המכל הנוזל מתפשט והמכל נשבר. שבירת המכל משחררת את המים מן המתז.

שילוב מערכת ספרינקלרים ‘יבשה’

באזורים בהם ציוד יקר ניתן להתקין מערכת ‘יבשה’ שאינה נמצאת תחת לחץ מים קבוע.

מערכת זו מחוברת למערכת ספרינקלרים במבנה, כאשר המערכת מזהה הפעלה של ספרינקלרים באזור אחר במבנה, היא מפעילה גלאי עשן באזור המוגן.

גלאי העשן המופעל מתריע מפני התפרצותה של דליקה ומאפשר את הצלת הציוד.

לאחר פרק זמן קבוע, אם מערכת גילוי האש לא כובתה הספרינקלרים באזור המוגן יפעלו לכיבוי האש.

 

צרו קשר עוד היום

התייחסותו של מכון התקנים למערכות ספרינקלרים

התקנת ספרינקלרים ותחזוקה של מערכת ספרינקלרים של חברת פילו אש

התקנת ספרינקלרים ותחזוקה

מכון התקנים הישראלי מתייחס לשני היבטים של מערכות ספרינקלרים – התקנה ותחזוקתם של ספרינקלרים.

ת”י 1596- מערכות מתזים: התקנה, מפרט את הדרישות של התקנת ספרינקלרים (המערכת), באילו מבנים יש להתקין מערכת ספרינקלרים וכיצד עליה להיות מפוזרת במבנה.

ת”י 1928 – מערכות לכיבוי אש במים: בקרה, בדיקה ותחזוקת ספרינקלרים, מתבסס על התקן האמריקאי NFPA25 בו מפורטות הוראות לתחזוקת המערכת.

יש לציין כי נדרשת הסמכה ממכון התקנים על מנת לבצע פעולות תחזוקה לספרינקלרים.

בית העסק שלכם מחזיק במערכת ספרינקלרים? אל תשכחו לבצע תחזוקת ספרינקלרים שוטפת

בנוסף לכך, חשובה לא פחות מהתקנת מערכת מתזים לכיבוי אש (ספרינקלרים) היא ביצועה של תחזוקה שוטפת של אותם ספרינקלרים, כאשר נבחנת יכולתם לעבוד תחת מקרה חירום.

הבחינה כמו גם ביצוע תחזוקת ספרינקלרים משליכה כאמור גם על יכולתו של אותו בית עסק לקבל אישור כיבוי אש, כזה שבזכותו יכול העסק לזכות למלוא הכיסוי הביטוחי שקיים לו בפוליסה אותה רכש מחברת הביטוח, כאשר באופן טבעי היעדרו של אישור זה מתבטאת בכיסוי חלקי אם בכלל של בית העסק.

רוצה לומר, גם אם ובית העסק שלכם מחזיק במערכת מתזים אוטומטית, אילו זו אינה נבחנת אחת לשנה בהתאם לקבוע בתקן ישראלי 1928, במידה ותהיה שריפה אשר תכלה ותפגע בבית העסק, חברות ביטוח רבות לא יכסו את הנזקים שיוסבו לבית העסק במלואן אם בכלל, כעובדה אשר מחזקת את מעמדה של אותה בדיקת תקינות כאינטרס כלכלי ראשון במעלה עבור בית העסק. 

מה נעשה במסגרת בדיקה ותחזוקה של הספרינקלרים?

בהמשך לכך, במסגרת אותה בחינה כאשר נבדקת תקינותה של מערכת הספרינקלרים במבנה, קיים צורך לבצע בדיקה כללית של כלל הצנרת שמזרימה את המים עבור כל ספרילנקר כשלעצמו בדגש על לחץ אוויר בצנרת שמוביל עבור אותו ספרילנקר.

כמו כן, במסגרת בחינת מערכת מתזים לכיבוי אש תתבצע בחינת מיקומי המתזים השונים ותחנות השליטה שקיימות במבנה, כאשר במידה ועולים ליקויים או אי סדרים במהלך הבדיקה, הצורך לתקן אותם הוא הכרחי על מנת להכשיר את המבנה ויכולתו להתגונן מפני האש, לאור ההשלכות השונות שקיימות לכך. לכן, תחזוקת ספרינקלרים על בסיס שוטף היא קריטית וחשובה על מנת לקבל אישור פעילות לעסק כדוגמת קבלת אישור כיבוי אש לעסקים המיוחל.

ספרינקלרים – המענה הראשוני של כל מבנה בעת שריפה

כמו כן, לא בכדי מערכת ספרינקלרים הפכה בשנים האחרונות לאמצעי כיבוי האש הנפוץ ביותר שניתן לראות ולזהות במגוון רחב של מבנים. כיום, כאשר לעתים מדובר באמצעי שיכול למנוע מזבוב להפוך לפיל – פשוט באמצעות התמודדות מוקדמות וראשונית עם התלקחות השריפה בטרם זו תופסת אחיזה משמעותית במבנה, ועימה גם הנזק שעלול להיגרם לרכוש ולנפש.

כמו כן, היות ומדובר במערכת אקטיבית ושפועלת באופן אוטומטי, כלומר כזו שתוקפת את מוקד האש ולא רק פועלת לעכבו וכזו שמתחילה לעבוד לבד וללא התרעה או פקודה אנושית – על אף פשטותה היא מהווה כיום אחד הכלים הטובים ביותר להתמודדות עם שריפה, כאשר לעתים רבות על חודו של ספרינקלר עלול להיות מוכרע מצבו של המבנה. 

האם ניתן להתקין מערכת מתזים אוטומטית- ספרינקלרים באופן עצמאי?

בנוסף לכך, שאלה נוספת שעולה היא האם ניתן לבצע התקנת ספרינקלרים באופן עצמאי לחלוטין או שקיים הצורך להיעזר בגורם מקצועי חיצוני. התשובה לכך היא פשוטה וחד משמעית – בענייני חיים ומוות, כמו גם כאלו שעלולים להשליך בצורה חסרת תקדים נזקים שעלולים להיגרם לו, יש לפנות אך ורק לגורם מקצועי למען התקנת מערכות כיבוי אש ספרינקלרים.

לכן, בין אם מדובר בהתקנת ספרינקלרים נסתרים, או מערכת מתזים כשלעצמה – התקנתם של הספרינקלרים צריכה להיעשות על ידי גורם מקצועי שיבטיח שבעת צרה ושעת חירום העסק שלכם מוכן וערוך להתמודד עם התלקחות שריפה.

 

צרו קשר עוד היום